Laboratuvar Hizmetleri
26 Haziran 2018


 

LABORATUVAR HİZMETLERİ

Sabit Protez

Köprü, kuron, kaplama olarak da bilinen sabit protezler, agızda az sayıda diş eksikliğinde uygulanan ve destek dişlerin şekillendirilmesi (kesilmesi, küçültülmesi) ile laboratuvarda hazırlanıp dişlere yapıştırılan protezlerdir. Takılıp çıkartılabilen protezlere oranla hasta tarafından daha kolay kabul edilir ancak uygulanabilmesi için bir takim koşulların var olması gereklidir. Bu protezlerin temizliği uzun ömürlü olması açısından çok önemlidir. Özellikle protezin destek dişlerinin tüm dişeti kenarları çok iyi fırçalanmalıdır. Dişlerin hazırlanması ve ölçü alınmasını takiben 3-4 seansta ve 1 haftada işlem tamamlanır. Protezin metal destekli seramik (porselen), Metalsiz seramik (porselen), Porselen laminate olmak üzere çok fazla çeşidi vardır. Ağzınıza en uygun çözüm hekiminiz tarafından belirlenecektir.

 

Hareketli Protez

Hareketli protezlerin yapım aşaması 6-7 seans sürebilir. Daha sonra hastanın proteze uyumu söz konusudur. Birkaç haftada protezin uyumu için hastanın dis hekimi ile görüşmesi gerekebilir.

Hareketli protez diş sayısına bağlıdır. Asla yasa bağlı değildir. Halk arasında bu protezlerin ileri yaslarda yapıldığı düşünülür ve yasla ilişkilendirilir ama bu diş ile ilgilidir. Dişiniz ne kadar çok eksikse ona göre hareketli protez yapılır. Tabi genel olarak diş kayıpları da yaslandıkça meydana geldiği için daha çok yaşlı kesimde kullanılır.